„Ruch jest w stanie zastąpić prawie każdy lek, ale wszystkie leki razem wzięte nie zastąpią ruchu!”
Osiągnięcia współczesnej nauki i techniki, pomimo, iż znacznie ułatwiają codzienne życie skłaniają jednak do pewnych krytycznych refleksji. Namiętne korzystanie ze zdobyczy techniki, które niesie ze sobą rozwój cywilizacyjny (samochód, winda, telewizja, itp.) wywołuje poważny „deficyt” ruchu, destrukcyjnie wpływający na stan zdrowia, wydolność i samopoczucie człowieka.
Zaabsorbowani pracą i problemami dnia codziennego na ogół nie zwracamy należytej uwagi na konieczność racjonalnego wypoczynku, niezbędnego dla zachowania zdrowia, pozwalającego na pełne odprężenie psychiczne i regenerację sił.
W procesie racjonalnego i efektywnego wypoczynku istotne znaczenie ma dobór odpowiednich form aktywności ruchowej, dostosowanych do możliwości psychofizycznych i potrzeb organizmu, a wynikających z wieku, płci i dotychczasowego stylu życia.
Aby możliwie skutecznie przeciwdziałać niekorzystnym efektom ograniczonej aktywności fizycznej, wysiłek rekreacyjny powinien być optymalnie intensywny, różnorodny i systematyczny. Codzienna gimnastyka, w miarę regularne marsze lub biegi, jazda na rowerze czy pływanie to naturalne i bezpieczne formy ruchu, pozwalające zachować zdrowie, poprawić kondycję psycho-fizyczną i ogólne samopoczucie. Można je uprawiać niezależnie od pory roku, w każdym wieku, indywidualnie, z rodziną lub grupą znajomych i nie wymagają nadzwyczajnego przygotowania sprawnościowego.
Aktywność ruchowa stanowi najskuteczniejszą formę profilaktyki zdrowotnej, umożliwia zachowanie optymalnej sprawności psychofizycznej, stanowi skuteczną formę relaksu i samodoskonalenia.
Rekreacja ruchowa nierozerwalnie związana jest z kulturą, wychowaniem oraz higieną psychiczną i fizyczną . Istotą rekreacji fizycznej jest różnorodność, systematyczność i aktywność, gdyż warunkują one osiąganie wysokiej sprawności motorycznej, przyjemności i dobrego samopoczucia.