Menu serwisu
Strona Główna
Akademia zdrowia
Pływanie
Halowa PN
Obiekty
Cenniki
Galeria
Dojazd
Kontakt
Linki
Podkarpacki Okręgowy ZTS
Szkolny Związek Sportowy
Ośrodek Kultury N.Sarzyna
Aquarius - Nurkowanie
Nasz Orlik - 2012
SKGK - Przygoda
Nowa Sarzyna
Świat Muzyki
Sarzyna. info
Green Velo
MZKS Unia
PUKS Arka
Biblioteka
NSNet
Lider
Facebook
Miejsce Przyjazne Rowerzystom
BIP
Drukuj

LOKALNE FORMY REKREACJI RUCHOWEJ

Baza rekreacyjno sportowa Nowej Sarzyny  oraz rozległe i atrakcyjne kompleksy leśne otaczające miasto dają przez cały rok nieograniczone możliwości rekreacji ruchowej, dostosowanej do wieku, płci, aktualnego stanu zdrowia i sprawności fizycznej zainteresowanych osób.
     Obiekty rekreacyjno-sportowe  MOSiR oraz MZKS ,,Unia'', park nad Trzebośnicą  umożliwiają realizację różnych form aktywnego wypoczynku i rekreacji w bezpiecznych i atrakcyjnych warunkach. Do najpopularniejszych wśród mieszkańców Miasta i Gminy Nowa Sarzyna,  rekreacyjno-sportowych form aktywności ruchowej należą; marszobiegi, jazda na rowerze, pływanie, zespołowe gry sportowe ( p. nożna, badminton, p. siatkowa, koszykówka), tenis ziemny i stołowy, areobik, fitness i ćwiczenia siłowe, a sezonowo narciarstwo zjazdowe i biegowe oraz łyżwiarstwo.
Swoich  pasjonatów mają również bardziej wymagające i zaliczane do grupy ekstremalnych form aktywności fizycznej  żeglarstwo, paralotniarstwo, wspinaczka i nurkowanie.

BIEGI PO ZDROWIE
Marsze i biegi na świeżym powietrzu są najbardziej naturalną formą ruchu. Można je uprawiać w ciągu całego roku wszędzie – w lesie, w parku, na boisku, na łące, na plaży czy też na ulicy. Biegając systematycznie wzmocnisz i zahartujesz organizm, dzięki czemu zapobiegniesz wielu chorobom i długo zachowasz dobrą sprawność psychofizyczną.
     Początkowo wybieraj teren płaski o miękkim podłożu np.: lasek z niewielką ilością wzniesień,tempo biegu powinno być umiarkowane. Podczas długiego biegu tętno powinno mieścić się w granicach od 126 do 144 uderzeń na minutę. Większy wysiłek może okazać się niebezpieczny dla twojego zdrowia. 
Jeżeli nigdy dotychczas nie biegałeś rozpocznij od 10-15 minutowego marszobiegu lub truchtu. Najlepiej będzie, jeśli rozpoczniesz minutowym marszem, następnie przejdziesz do minuty biegu i tak na zmianę. Tempo biegu powinno być równomierne, nie zakłócające swobodnego oddychania. W miarę wzrostu kondycji zastępuj odcinki marszu truchtem lub wolniejszym biegiem. Przedłużając systematycznie czas biegu o kolejne minuty powinieneś po 3 miesiącach systematycznych zajęć (dwa do trzech razy w tygodniu) móc biegać bez przerwy 30 minut.

JAZDA NA ROWERZE
Rower jest w naszym środowisku popularnym środkiem lokomocji  wykorzystywanym również w celach rekreacyjnych. Aby wysiłek związany z jazdą na rowerze miał charakter kondycyjny należy poruszać się w stosunkowo  mocnym tempie lub trudniejszym niż szosa terenie.
Początkowo zaczynaj od trasy 4-6 km, którą należy pokonywać w umiarkowanym tempie 2–3 razy w tygodniu. Po 6 tygodniach systematycznej jazdy  dystans można zwiększyć do 10 km dziennie. Tempo początkowo umiarkowane  powinno stopniowo wzrastać podobnie jak liczba przejeżdżanych kilometrów.
Turystyce rowerowej sprzyjają dobre lokalne drogi, urozmaicony teren (pagórki, lasy) i dobrze opisane trasy.!!!

PŁYWANIE
Pływanie jest formą aktywności ruchowej, którą można polecić każdemu dziecku. Wczesne oswajane z wodą sprawia, że nasze pociechy lepiej się rozwijają, są zdrowsze, zahartowane i bardziej sprawne. Dzieci uczęszczające na zajęcia nauki pływania mają lepiej rozwinięte mięśnie oddechowe, lepszy apetyt, zdrowe serce i prosty kręgosłup. Często stają się bardziej odważne i z większą pewnością siebie podchodzą do nowych, nieznanych sytuacji.
Uczniowie, którzy kończą edukację pływacką w naszej szkółce, to młodzież która czuje się jak "ryba w wodzie" i doskonale pływa wszystkimi stylami.
Pływanie  wymieniane jest w  wąskiej grupie  dyscyplin sportowych wszechstronnie wpływających na harmonijny rozwój dzieci i młodzieży.  Systematyczne ćwiczenia ruchowe w wodzie bardzo korzystnie oddziaływują na organizm człowieka (skutecznie eliminują skutki stresów, łagodzą dolegliwości ortopedyczne, przyśpieszają procesy metabolizmu i odnowy biologicznej) pod warunkiem, że korzystamy z nich z głową.

Pływaj wyłącznie na kąpieliskach strzeżonych, pamiętając o zachowaniu podsawowych zasad bezpieczeństwa.
 • * Nie wchodź do wody po długotrwałym opalaniu się. stopniowo zanurzaj ciało w wodzie w celu przystosowania organizmu do nowego środowiska.
 • * Jeżeli pływasz na nieznanym akwenie NIE WYKONUJ SKOKÓW NA GŁOWĘ  grożącym ciężkimi obrażeniami ciała, urazami głowy i kręgosłupa.
 • * Nie pływaj bezpośrednio po spożytym posiłku.
     Osoby preferujące tę formę profilaktyki zdrowia i aktywnego wypoczynku  mają obecnie doskonałe warunki do systematycznego jej uprawiania. Dla zapewnienia wszechstronnego wpływu na układ mięśniowy wskazane jest pływanie różnymi stylami. Początkowo zaczynaj od 30 minut  dwa do trzech razy w tygodniu. Wraz ze wzrostem kondycji stopniowo zwiększaj dystans i stosuj zmianę tempa oraz stylu. Jeżeli pływasz jednym stylem staraj sie wykonywać w wodzie ćwiczenia gimnastyczne (skręty, przysiady, podskoki,wymachy, itp) wykorzystując przyrządy dostępne na pływalni (deski, makarony, płetwy itp).

GRY REKREACYJNE
Gry rekreacyjne stanowią doskonałą formę grupowej aktywności fizycznej realizowanej w warunkach współzawodnictwa sportowego. Element rywalizacji stanowi czynnik  znacznie intensyfikujący wysiłek fizyczny, w związku z czym wskazane jest okresowe kontrolowanie stanu zdrowia.
Gier rekreacyjnych jest wiele i każdy niezależnie od wieku może wybrać sobie taką, która będzie najbardziej odpowiadała jemu bądź jego rodzinie. Z powodzeniem można wprowadzać własne odmiany gier rekreacyjnych oraz stosować uproszczone reguły.

Badminton 
Jednym z najszybszych sportów tzw. „rakietowych” jest badminton. Choć często kojarzony jest z kometką ma niewiele z nią wspólnego. W latach 60 – tych znany propagator gimnastyki zespołowej Jerzy Fazanowicz zauważył podobieństwo lotki do...komety i chcąc wprowadzić polski odpowiednik słowa badminton zaproponował „kometkę”. Obecnie kometka jest grą rekreacyjną a wręcz plażową, zaś badminton bardzo dynamiczną, wymagającą potężnej szybkości, precyzji i wytrzymałości. O wysiłku, jaki trzeba włożyć w grę, świadczyć może rekord szybkości, jaki osiągnęła lotka – leciała ona z prędkością 332km/h. W trzysetowym meczu zawodnicy potrafią przebiec około 2 km, odbijając lotkę średnio 400 razy, a badmintonista musi wykonać dwukrotnie więcej ruchów niż tenisista - podczas wypadów, sprintu do skrótów czy wyskoków. Nie dziwi zatem fakt, iż po jednej godzinie gry w badmintona człowiek czuje się tak zmęczony, jakby wystartował w maratonie.
Propagując badminton należy wyliczyć jego zalety:

1   Zwiększa się ogólna i wszechstronna sprawność fizyczna
2   Poprawia się wydolność naszego organizmu,
3   Sprzęt do gry jest lekki, dzięki czemu nie ma żadnego ujemnego wpływu na organizm zawodnika,
4   Treningi prowadzone są dynamicznie,
5   Nie stosuje się ćwiczeń statycznych i nie stosuje się dużych obciążeń siłowych, które są niekorzystne dla organizmu,
6   Najważniejszą zaletą tej dyscypliny jest jej wpływ na prawo ciążenia, otóż prawo to działa niekorzystnie na układ kostny, na wzrost i rozwój ciała  ludzkiego,
     natomiast podczas gry w badmintona działamy przeciwstawnie do siły ciążenia, czyli wykonujemy ruch do góry odciążając w ten sposób  układ kostny,
7   Odciążając układ kostny, a zwłaszcza kręgosłup niwelujemy i przeciwdziałamy skrzywieniom kręgosłupa.

Żeby zacząć grę w badmintona potrzebne są przede wszystkim: chęci, oraz rakietka i lotka. Do nauki badmintona nie trzeba od razu kupować najlepszego sprzętu, średniej klasy rakietkę można znaleźć już za ok. 50 zł. 


NARCIARSTWO BIEGOWE
Narciarstwo biegowe jest fantastycznym sportem dla każdego - bez względu na wiek i kondycję. Kto choć raz sunął lśniącym zimowym krajobrazem, wsłuchując się w rytmiczny szmer biegówek na śniegowych śladach i oddychając czystym, rześkim powietrzem, ten wie, że bieg na nartach jest balsamem dla ciała i ducha.
Narciarstwo biegowe podobnie jak pływanie nalęży do nielicznej grupy sportów wszechstronnie kształtujących sprawność fizyczną. Zapewnia harmonijny  rozwój   wszystkich grup mięśniowych oraz  poprawia sprawność układów oddechowego i krążenia . Systematyczne bieganie na nartach sprawi, że  na dłużej zachowamy  młodość i dobrą kondycję psychofizyczną .


Techniki stosowane w narciarstwie biegowym
fragmenty artykułu Redakcji portalu www.narty.pl

Krok klasyczny
Trudno jest opisać słowami ruchy wykonywane przy biegach narciarskich, najlepszy teoretyczny opis nie zastąpi pokazu instruktora. Zdecydowanie szybciej nauczysz się techniki biegu pod okiem fachowca. Podglądactwo jest najlepszą szkołą. Wykup lekcję lub poproś znajomego by wprowadził cię w arkana techniki biegania na nartach.
Zdecydowałeś się na techniką klasyczną, przeczytaj poniższy tekst i jazda na trasę trenować. Podstawowy krok klasyczny możemy podzielić na dwie fazy:
1. Faza odepchnięcia
2. Faza ślizguFaza odepchnięcia
1. Pozycja pochylona w kolanach i w biodrach.
2. Biodra nad stopami
3. Nogi trzymamy równolegle względem siebie.
4. Gwałtownie prostujemy nogę odpychającą do tyłu.
5. Przenosimy całkowicie ciężar ciała na nogę "ślizgową".
6. Prostujemy ramię.Faza ślizgu
1. Tułowie jest pochylone nad nogą " ślizgową".
2. Tylna noga prawie wyprostowana, narta tylna w powietrzu.
3. Noga " ślizgowa prostopadła do ziemi
4. Wyprost kompletny ramienia
5. Ramię zgięte, dłoń na wysokości ramiona.
6. Wbijamy pod lekkim kątem kijek.
7. Ciężar ciała równomiernie rozłożony na całą powierzchnię narty.
8. Patrzymy przed siebię.
9. Tylna noga dotyka śniegu dopiero gdy znajdzie się na wysokości nogi "ślizgowej".Podwójne odepchnięcie
1. Tułowie lekko pochylone nogi wyprostowane.
2. Łokcie lekko zgięte, dłonie na wysokości ramion.
3. Kijki lekko pochylone do tyłu.
4. Pochylamy tułowie do przodu.
5. Uginamy lekko nogi.
6. Prostujemy ramiona do tyłu.
7. Tułowie równoległe do ziemi.
8. Ciężar ciała częściowo rozkładamy na pięty.Dwukrok
1. Tułowie lekko pochylone, nogi ugięte.
2. Nagłe odepchnięcie z nogi "odpychającej" w tym samym czasie podniesienie ramiona.
3. Wbijamy kijki ok 40 cm przed przednią nogą.
4. Pochylamy tułowie do osiągnięcia kąta ok 90 stopni pomiędzy tułowiem a ziemią., a następnie prostujemy ręce.


Krok łyżwowy
Przy technice klasycznej krok ten używany jest przy podjazdach. Może on również służyć jako podstawowy krok do poruszanie się w terenie płaskim.
Sprzęt do techniki łyżwowej różnie się wieloma cechami od klasycznego.
Trudno jest opisać słowami ruchy wykonywane przy biegach narciarskich, najlepszy teoretyczny opis nie zastąpi pokazu instruktora. Zdecydowanie szybciej nauczysz się techniki biegu pod okiem fachowca. Podglądactwo jest najlepszą szkołą. Wykup lekcję lub poproś znajomego by wprowadził cię w arkana techniki biegania na nartach.
Krok łyżwowy


GIMNASTYKA
Ćwiczenia gimnastyczne poprawiają estetykę i harmonię ruchów, wywierają pozytywny wpływ na samopoczucie i sprawność ruchową. Korzystaj z gimnastyki porannej, dobieraj sobie odpowiednie zestawy ćwiczeń ruchowych dostosowanych  do wieku i aktualnej sprawności. Ćwicz co najmniej trzy razy w tygodniu, wykorzystuj przerwy w pracy i w podróży. Kilka prostych ćwiczeń gimnastycznych w połączeniu z ćwiczeniami oddechowymi pozwoli ci odzyskać pełną sprawność psycho-fizyczną.

RADY DLA KIEROWCÓW
Zmęczenie to największy wróg kierowcy. Nigdy nie powinno się jechać na „siłę”, byle szybciej dotrzeć do celu. Doświadczenie uczy, że opłaci się robić kilkunastominutowe postoje dla zaczerpnięcia powietrza, rozprostowania kości i odprężenia psychicznego.
  Proponujemy podczas postoju wykonać kilka ćwiczeń:
 • Ćwiczenia wyprostowanego tułowia lub marsz z wymachami ramion.
 • Ćwiczenia wzmacniające kończyny górne, np.: uginanie ramion w podporze, stojąc przy drzewie.
 • Swobodny bieg lub skłony i skręty tułowia.
 • Ćwiczenia wzmacniające mięśni nóg, np.: wyskoki w górę lub wieloskoki.
 • Ćwiczenia rozluźniające mięśnie nóg i ramion , w miejscu lub w marszu.
  Cwiczenia rozpoczynamy i kończymy marszem połączonym z głębokimi wdechami (nosem) i wydechami (ustami). 
Pamiętaj
    Na pływalni obowiązuje zachowanie porządku, czystości i spokoju oraz bezwzględne podporządkowanie się decyzjom prowadzącego zajęcia i ratownika.
Złote myśli
Na żadnym zegarze nie znajdziesz wskazówek do twojego życia.
Harmonogramy
Kalendarz imprez
Harmonogram pływalni
Harmonogram hali sportowej
Harmonogram siłowni
Harmonogram - Orlik 2012
Basen
P1010008.JPG
Hala
gggg.jpg
Rozmaitości
image006.jpg
Licznik odwiedzin
1597294 odwiedzających od lipca 2006
 

© 2006 Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Nowej Sarzynie // Autor: Radosław Utkała
Mambo is Free Software released under the GNU/GPL License. // Design: Digital Eye Template