Menu serwisu
Strona Główna
Akademia zdrowia
Pływanie
Halowa PN
Obiekty
Cenniki
Galeria
Dojazd
Kontakt
Linki
Podkarpacki Okręgowy ZTS
Szkolny Związek Sportowy
Ośrodek Kultury N.Sarzyna
Aquarius - Nurkowanie
Nasz Orlik - 2012
SKGK - Przygoda
Nowa Sarzyna
Świat Muzyki
Sarzyna. info
Green Velo
MZKS Unia
PUKS Arka
Biblioteka
NSNet
Lider
Facebook
Miejsce Przyjazne Rowerzystom
BIP
Drukuj
Sauna

Czynna codziennie od 1700 do 2200 (inne godziny przy rezerwacji grupowej),
  w ofercie:
      sauna sucha-infrared 70oC od 1700 do 1900,
      sauna fińska ok 100oC od 1900 do 2200.

    Powszechnie wiadomym jest, że sauna ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie i urodę, przeciwdziała jednocześnie procesom starzenia się organizmu. W jaki sposób się to odbywa?
     Przebywanie w saunie przyspiesza krążenie krwi obwodowej. Następujące po sobie procesy rozgrzewania oraz schładzania ciała wzmacniają naczynia krwionośne, fundując im swoistą gimnastykę. Ekstremalne zmiany temperatur hartują organizm człowieka, ucząc go jednocześnie radzenia sobie z ekstremalnymi zmianami temperatur, a ponadto stymulują układ odpornościowy do wytwarzanie przeciwciał niezbędnych do zwalczania różnych infekcji.
    Wysoka temperatura w saunie oczyszcza nasz organizm z toksyn, które uchodzą z niego wraz z potem. Dodatkowo wysoka temperatura przynosi zbawienną ulgę przy zapaleniu ścięgien oraz nadwyrężeniu mięśni, jak również w bólach reumatycznych i rwie kulszowej. Sauna pomoże nam również odzyskać formę po zwichnięciach stawów i złamaniach kości. Ponadto ma korzystny wpływ na nasze drogi oddechowe, które podczas przebywania w saunie oczyszczają się, bo na skutek wysokiej temperatury zaczynamy oddychać szybko i głęboko. Dlatego też sauna polecana jest dla uskarżających się na nieżyty oskrzeli i zapalenie zatok.
    Kolejnym pozytywnym czynnikiem korzystania z sauny jest fakt, iż wysoka temperatura stymuluje produkcję niektórych grup hormonów,np. endorfin, które mają działanie uspokajające i nasenne. Atmosfera panująca w saunie, sprzyja wewnętrznemu wyciszeniu i odprężeniu dlatego też wychodząc z niej jesteśmy zrelaksowani i towarzyszy nam dobre samopoczucie.

    Istnieją pewne grupy chorób, które wręcz czynią wskazanym systematyczne korzystania z sauny. A są to:
1. Choroby układu krążenia: nerwice sercowo - naczyniowe, czynnościowe choroby naczyń obwodowych, początkowe stadium nadciśnienia,
2. Choroby układu nerwowego: różnego rodzaju nerwice, zaburzenia snu, nerwobóle,
3. Choroby kobiece: zaburzenia miesiączkowania, stany pooperacyjne w obrębię narządów płciowych, zaburzenia dojrzewania płciowego,
4. Choroby układu ruchu: urazy stawów, kości, wiązadeł i mięśni, łagodne postacie chorób reumatycznych, zwyrodnieniowe zmiany stawów,
5. Choroby układu oddechowego: zapobieganie przeziębieniom, przewlekłe nieżyty górnych dróg oddechowych, chroniczne stany zapalne zatok, niektóre postacie astmy oskrzelowej.

    Istnieją również dolegliwości, które stanowią przeciwwskazanie do korzystania z sauny. Należą do nich: schorzenia ostre i przewlekłe z podwyższoną temperaturą ciała, nadciśnienie tętnicze powyżej 200/120mmHg, choroby układu krążenia ze zmianami miażdżycowymi, niewydolność krążenia, organiczne choroby układu nerwowego, płuc, nerek, wątroby, nowotwory złośliwe, grzybice, ostre stany reumatyczne, jaskra oraz daltonizm.

     Sauna ma także zbawienny wpływ na urodę. Skóra rozgrzana jest tu do temperatury około 40 stopni Celsjusza, na skutek czego intensywnie wydzielany jest pot. Wraz z potem organizm wydala toksyny, nadmiar soli i sebum czyli łoju skórnego oraz inne zanieczyszczenia skóry. Odkładająca się w tkankach sól może być przyczyną wielu chorób, powoduje zatrzymanie w organizmie wody co może być przyczyną "puchnięcia" na przykład nóg. Wysoka temperatura w saunie wpływa także na lepsze ukrwienie tkanek, a co za tym idzie dotlenienie skóry. Po sesji w saunie skóra jest oczyszczona, lepiej ukrwiona i gładsza. Po saunie, nasza skóra o wiele lepiej przyjmuje wszelkiego rodzaju kremy oraz balsamy do ciała.

    Będąca również do państwa dyspozycji Sauna Infrared, w której żródłem ciepła są promienniki podczerwieni poprzez niższą temperaturę (do 70oC) umożliwia dłuższy pobyt w kabinie co skutecznie wpływa na ogrzewaniu głębszych tkanek ciała. W związku z powyższym zalecana jest szczególnie osobom walczącym z celulitem i pragnącym pozbyć się zbędnych kilogramów. 

   Należy pamiętać, że pobyt w saunie powoduje utratę 0,5 - 1,5 litra płynów dlatego też bardzo ważne jest ich uzupełnienie, a najlepiej sprawdzi się woda mineralna lub naturalne soki. 
Pamiętaj
Za przedmioty wartościowe pozostawione w szatni kierownictwo pływalni nie ponosi odpowiedzialności.
Złote myśli
Pamiętaj co masz do zrobienia i zapomnij o tym czego już dokonałeś.
Harmonogramy
Kalendarz imprez
Harmonogram pływalni
Harmonogram hali sportowej
Harmonogram siłowni
Harmonogram - Orlik 2012
Basen
walka_o_medal podczas_zawodow.JPG
Hala
P1030856.JPG
Rozmaitości
image054.jpg
Licznik odwiedzin
1597284 odwiedzających od lipca 2006
 

© 2006 Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Nowej Sarzynie // Autor: Radosław Utkała
Mambo is Free Software released under the GNU/GPL License. // Design: Digital Eye Template